Instagram -->

wtorek, 9 czerwca 2015

Pożegnanie z pieluchą.


Miłka skończyła dwa lata. Próbuję sobie wyobrazić co się dzieje w głowie dziecka w takim wieku i myślę, że to jest niezły hardcore

Skrajne emocje, które targają dwulatkiem pewnie można by przyrównać do burzy hormonów jakie ma kobieta w pierwszych tygodniach po porodzie. Jak przypominam sobie ten okres to zastanawiam się jakby to było, gdyby nie było przy mnie Marcina. Potrafiłam z głośnego śmiechu przejść w zawodzący płacz. Krzesło stojące nie-w-tym-miejscu-co-trzeba potrafiło mnie doprowadzić do wrzenia i sprowokować mnie do wszczęcia dzikiej awantury. Z kolei totalnie gdzieś miałam to, że moja koszulka do spania była za krótka, przez co jak wychodziłam rano z pokoju w poporodowych gaciach (tych siateczkowych) było widać moje gigantyczne dupsko w całej okazałości. Kiedy na zdjęciach z tamtego okresu widzę siebie karmiącą to załamuję ręce. Jestem na nich wielką maciorą z wywalonym cycem, kompletnie zaniedbaną, potwornie zmęczoną, czasem płaczliwą, czasem szczęśliwą.

Patrząc na to, jak zachowuje się Miłka, mam wrażenie, że jej emocje są podobne. Łatwo się denerwuje, potrafi się bardzo czymś ekscytować - do tego stopnia, że czasem budzi się w nocy, żeby sobie przypomnieć o rowerku, który dostała na urodziny. Coraz ładniej bawi się sama, jednak kiedy potrzebuje uwagi potrafi dobitnie nas o tym informować. Nieraz z wielkiego śmiechu przejdzie do głośnego płaczu. Często się wygłupia, a nieraz tylko udaje śmiech.

Ostatnio zapytałam Was na Facebooku o rady dotyczące pożegnania z pieluchą. Muszę Wam powiedzieć, że bardzo mnie uspokoiłyście. Duża większość z Was radziła, aby nie naciskać dziecka do siadania na nocnik, jeśli w ciągu kilku dni nie załapie. Pewnie nie jest jeszcze gotowa. Cieszę się, że zapytałam Was o to (a rzadko korzystam z tego typu rad w necie, bo wiecie jak to jest na tych forach ;) ). Presja jest duża. Już chyba od każdej ciotki i babci usłyszałam, że takie duże dziecko powinno już do nocnika robić i bez pieluchy ganiać. Dwie z moich koleżanek pięknie i bezboleśnie odpieluchowały swoje pociechy przed skończeniem 2 roku życia, a ja bardzo chciałam, żeby i moja córa była taka szybka. Po trzech dniach bez pieluchy stwierdziłam jednak, że przy tym całym galimatiasie, który Miłka ma teraz w głowie, na nakaz skupiania swojej uwagi na zwieraczach jest troszkę za wcześnie.

Za jakiś czas spróbujemy ponownie. W domu często lata bez pieluchy, jednak o swoich potrzebach nie informuje, a wysadzana na kibelku nie uroni nawet kropli, po to, żeby za minutę zesikać się na kafelkach w przedpokoju. Nie przymuszam, nie wymagam, od czasu do czasu wysadzam, ale do spania i na spacery gania w pieluszce. Na luzie i bez spiny, czyli tak, jak lubię najbardziej.

Dzięki, Dziewczyny! ;)
12 komentarzy:

 1. Maciora z wywalonym cycem. Umarłam. Matki Polki karmiącej z misją nic się Pauka nie boisz!!!! O nocnik nie ma się co spinać - do szkoły z pieluchą nie pójdzie. To nie wyścig szczurów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ajjjj i my próbujemy, choć idzie mega opornie. Ale ważne, ze próbujemy. Trzymam kciuki za Miłkę. Za jakiś czas znowu się odezwę i zdam relację, jak nam idzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. damy radę, jak to mówią: do 18stki sikać w pampersy nie będą (mam nadzieję :P)

   Usuń
 3. Dwulatka ma w głowie taki bałagan, takie uderzenie nowych neuronów i potrojony strach przed niewidomym, że nocnik, to jest ostatnia rzecz, jaką w tym czasie można dziecku zapodać. Mój Szymo w wieku dwóch lat miał tak nieogarniete emocje, że potrafił po prostu bez powodu rozrywkę się i nie dać się uspokoić przez godzinę. Na pytanie, co się stało nie potrafił odpowiedzieć. Jak wszystko przeszło , przyjął nocnik jako nowy challange pół roku później i odpueluchowanie zajęło kilka dni włącznie z odrzucenia pieluchy na noc:) Tak że spoko! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kilka razy próbowałam, ale mój syn choć ma 1,5 roku boi się nocnika. Jeśli chodzi o siadanie na nim w pieluszce, to ok, gorzej z gołym pupalkiem

  OdpowiedzUsuń
 5. My właśnie ruszamy z tematem, wydaje mi się, że Flo już gotowy. Dam znać, jak się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja co prawda gruba w połogu nie byłam (w ciąży przybyło mi całe 8 kg), ale za to potwornie zmęczona, jakaś nawet taka ogłupiała, otępiała. Jak patrzę na zdjęcia z tego okresu, to na żadnym zdjęciu się nie uśmiecham, mam jakiś dziwny obłęd w oczach. Przemęczenie, zdezorientowanie, to po mnie było wtedy widać... Masakra, nigdy więcej!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha "obłęd w oczach" - u mnie to samo, ja mam trojaczki i nic prawie z pierwszego roku życia bez zdjęć nie pamietam.

   Usuń
 7. Kochane baby jak zabrać się do odpieluszkowania?! Oczywiście po za kupieniem nocnika i deski na kibel. Nie mam pojęcia jak zacząć. Sadzałam młodzieńca na kibel w pieluszce kiedy zaczynał stękać kiedy przestawał spuszczał wodę i radocha. Tak robiliśmy 2 tygodnie. Po tym czasie nie dawał znać że do kibla idziemy. Myślałam że bedzie się do drzwi dobijał lub coś podobnego. Kiedy go nie brałam do łazienki po prostu się bawił i robił swoje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój (dwulatek) po mieszkaniu latał z gołym tyłkiem i gdy chciał - bez słowa siadał na nocnik, robił swoje i dalej do zabawy. Dziś zaczęłam akcję "stop goliźnie" i majty na dupkę. Oraz "stop pieluszce za dnia". Na razie bez efektów. Wszystkie majty zasikane, na placu zabaw zmiana spodenek. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń