Instagram -->

czwartek, 25 czerwca 2015

Dlaczego matki rozmawiają ciągle o kupach?


Spacerując z dziećmi, siedząc z nimi w piaskownicy, gadając między sobą przez telefon - zdawać by się mogło, że (w szczególności w pierwszych miesiącach macierzyństwa) ciągle gadamy o dziecięcej kupie. Taaaaak, mnie też się to tyczy.

Powód tych niekończących się rozmów o odchodach naszych dzieci jest banalny. Mamy na uwadze tylko i wyłącznie ich zdrowie. Dopóki nie zaczną nam jasno komunikować, co im dolega, to jednym z niewielu sposobów na kontrolowanie zdrowia i niezdrowia naszych pociech jest analizowanie zawartości pieluszki, niczym wróżenie z fusów.

Stolec. Jego brak lub jego nadmiar, konsystencja, kolor, zapach czy nawet godzina, w której się pojawił mówi nam wiele o stanie zdrowia naszego bobasa, a wiadomo: każda mama pragnie, aby jej dziecko się nim cieszyło (tym zdrowiem, ofkors ;) ). Dlatego wymieniamy między sobą swoje spostrzeżenia, pytamy siebie nawzajem o rady, sposoby na biegunkę czy zaparcia oraz porównujemy opinie lekarskie na te same tematy. Temat kału od momentu pojawienia się dziecka w naszym życiu staje się codziennością i na żadym rodzicu aktywnie biorącym udział w życiu swojego potomka nie powinno to robić wrażenia.

Problem z matkami (ojcami zresztą też) pojawia się wówczas, kiedy temat kupy, który poruszany jest tylko i wyłącznie w gronie osób nim zainteresowanych z piaskownicy przenosi się w inne okoliczności, np.: na świąteczny stół, na imprezę, na spotkanie w barze z koleżankami (o ile matki chadzają do barów w ogóle), na kawę z koleżankami, które są bezdzietne (och, żeby tylko zdążyły, jak tylko wrócą z tego Tokio!). Problem pojawia się także wówczas, kiedy jesteśmy w miejscu publicznym z koleżankami-mamami, ale nasze "zasrane" rozmowy mogą dochodzić do uszu obcych ludzi. O ile mnie potrafi rozśmieszyć jak ktoś rzuci ni z gruchy czy pietruchy "obsraną pieluchę" na stół, o tyle jestem full of empathy w stosunku do bezdzietnych i wiem, że można w ten sposób łatwo człowieka zniechęcić do jedzenia, do siedzenia przy stole, do dzieci lub do swojej osoby.

Kochani rodzice! Wiadomo, że nasze dzieci są dla nas numerem łan i nic co ludzkie nie jest nam obce... jednak jeśli chcemy żyć wśród ludzi w ogólnym poszanowaniu, miłości i pokoju, apeluję: zostawmy temat kału naszego potomstwa w naszych domach, a najlepiej w toaletach czy sypialniach (czy gdzie tam macie zainstalowane przewijaki). Zostawmy temat konsystencji i koloru stolca na przedyskutowanie z pediatrą, położną, koleżanką "po fachu", a może nawet z teściową. Dajmy spokojnie zjeść i oddychać całej, bezdzietnej lub/i wrażliwej reszcie świata tak, aby nosem wyobraźni nie czuli jakby się przeniesli do miejskiego szaletu (choć przecież każdy rodzic wie, że kupka niemowlaczka niemalże słodko pachnie). Apeluję o pochamowanie! Umiarkowanie!

Na koniec sentencja by Matka Pauka:

Niech nasz świat będzie pachnący, 
mlekiem i miodem (a nie kupą) płynący!


<3
11 komentarzy:

 1. Chyba obracam się w gronie intelihentów, bo nigdy mi się nie zdarzało gadać o kupie. Nie lubię tych tematów i raczej ich unikam. Chyba jakaś zacofana jestem, bo przecież nic co ludzkie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a z mojego doświadczenia intelihenty tak samo dyskutyują o kupie jak cała reszta świata :P ja nie mam oporów zapytać zaprzyjźnionej mamy o radę w tym temacie, ale wiadomo: w odpowiednich warunkach ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Miałam cichą nadzieję, że ktoś ją doceni! :D

   Usuń
 3. Mi się jeszcze ani razu nie zdarzyło rozmawiać na ten temat, nawet sam na sam w domowym zaciszu z mamą niemowlaka. Chyba jakaś dziwna jestem :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mnie się zdarzyło :D może Ty jesteś dziwna, a może to ja jestem dziwna, a może po prostu jesteśmy inne ;)

   Usuń
  2. Może obie jesteśmy dziwne :D A przepraszam - raz mi się zdarzyło mamy spytać, ale to się liczy, czy nie? :)

   Usuń
  3. na jasne! piąteczka! ;)

   Usuń
 4. o tak, kupa to temat rzeka :D
  ale bezdzietnym co najwyżej opowiadamy historie w których kupa odgrywa główną rolę - czyli jakie niespodzianki w tym temacie sprezentował już nasz syn i co nam obsrał :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat kup porywa tłumy bez względu na narodowść, wyznanie i szerokość geograficzną...:) Empirycznie także wychodzę z założenia :), iż fascynacja tym tematem wynika z zaskoczenia....tak zaskoczenia.....co ta mała dupka naszego bąbla potrafi :)!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w sumie rzadko ten temat poruszam, o dziwo. Może raz mi się zdarzyło. Więc nie jest chyba tak źle? ;)

  OdpowiedzUsuń